STRONA GŁÓWNA Carolina Medical Center
Carolina Medical Center

 

ANATOMIA

PRZYCZYNY

OBJAWY

ROZPOZNANIE CHOROBY

LECZENIE<< powrót

 

Halluxy, bądź paluchy koślawe to jedna z bardziej powszechnych dolegliwości ortopedycznych występujących przede wszystkim u kobiet. Po 50 roku życia występuje średnio u 1 na 40 kobiet.

Paluch koślawy, czyli nieprawidłowe ustawienie I palca stopy powstaje przy predyspozycjach genetycznych i na skutek przewlekłego działania czynników zewnętrznych - przede wszystkim zbyt ciasnego obuwia, oraz wysokich obcasów. Patologia dotyczy układu kostnego, jednak kluczową rolę w powstaniu paluchów koślawych mają mięśnie i tkanka łączna. Osłabienie mięśni krótkich i długich stopy oraz nieprawidłowa budowa tkanki łącznej przyczyniają się do powstania paluchów koślawych. Obecność paluchów koślawych utrudnia chodzenie, stanie, powoduje przewlekłe dolegliwości bólowe, a nieleczone zniekształcenie może prowadzić do rozwoju zmian zwyrodnieniowych w stawach kolanowych i biodrowych.

Paluch jest niezbędny w czasie chodzenia. To z niego wybijamy się w czasie fazy odbicia od ziemi, prawidłowe odbicie z palucha umożliwia wykonanie sprawnego, sprężystego kroku.
Człowiek w ciągu roku wykonuje około 1,5 miliona kroków. Prawidłowy cykl chodu składa się w 62% z fazy oparcia stopy o podłoże i w 38% z fazy przeniesienia kończyny w powietrzu. W trakcie wykonywania kroku ciężar ciała spoczywa na pięcie i wraz z przetaczaniem stopy po podłożu, nacisk przesuwa się ku przodowi stopy tak, że oderwanie stopy następuje dzięki wybiciu z palucha. W tym czasie spoczywa na nim cały ciężar ciała. W przypadku koślawego zniekształcenia dochodzi do przeniesienia ciężaru ciała na drugi palec, co prowadzi do jego przeciążenia i zmian zwyrodnieniowych, objawiających się powstaniem bolesnych modzeli na przodostopiu i podwichnięciem grzbietowym palca II (palec młoteczkowaty).

 


Carolina Medical Center
(c) 2008 I klinika ortopedii i medycyny sportowej
opis projektu I dla pacjentów I aktualności I paluchy koślawe I kontakt